Google Adsense İle Reklam Geliri Nasıl Elde Edilir?

1- Sitenizi Adsense için Ayarlayın
Google Adsense’e başvuru yapmadan önce mevcut bir web sitenizin olması gerekir. Varsayımsal olarak gelecekte açmayı planladığınız bir site için AdSense başvurusunda bulunamazsınız. Bu nedenle, yeni bir web sitesi tasarımı sürecinde olan veya “yapım aşamasında” bir açılış sayfasına sahip olan kullanıcılar için, başvurmadan önce sitenizin tamamen bittiğinden ve yayında olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca web sitenize bir gizlilik politikası eklemeniz gerekir. Bu, web sitenizin ziyaretçilerine bir reklam ağının sitenizde reklam gösterdiğini bildirmek için uygulanmaktadır. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Google gerekli içerik sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2- Sitenizin Adsense’e Uygun Olduğundan Emin Olun
Google bu programa her web sitesini kabul etmemektedir. Değerlendirilmek için uygunluk gereksinimlerini karşılamanız gerekir. Web sitenizin kullanıcı deneyimi açısından kolay bir arayüze sahip olduğundan emin olun. Bu kullanımı kolay bir menüye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Mobil uyumluluk sorunları olmamalı ve metinlerinizin okunabilirliğinin kolay olması gerekir. AdSense programındaki hiçbir yayıncının belirli kaynaklardan trafik almasına izin verilmez. Yani çeşitli kaynaklardan trafik elde etmeniz gerekir. Örneğin sadece Facebook reklamları ile sitenize trafik çekiyorsanız, muhtemelen başvurunuz onaylanmayacaktır. Google’ın reklam verenlerine karşı sorumluluğu vardır. Firmalar, reklamlarının belirli web sitesi türleriyle ilişkilendirilmesini istemeyebilirler, bu nedenle kabul edilmeden önce web sitenizin içeriğini incelemek Google’ın sorumluluğundadır.

Google reklamlarının yerleşmediği sayfalara aşağıdaki bazı içerik örnekleri şunlardır:
+18 yetişkin içerikler
Şok edici içerik
Aşırı küfür kullanımı
Kötü amaçlı yazılım veya reklam yazılımı
İlaçlar veya uyuşturucu teçhizatı
Alkol, tütün, reçeteyle satılan ilaçlar, silahlar veya mühimmat satışı
Yasadışı faaliyet
Nefret barındıran içerik veya din, ırk, milliyet, cinsel yönelim, cinsiyet vb. karşı ayrımcılık.

Tam liste için Adsense için uygunluk sayfasını inceleyin. Başvurmadan önce sitenizin tüm yönergelere uyduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde başvurunuz reddedilecektir.

3- Sitenizin Adsens Hesabını Açın
Adsense hesabınızı uygun adımları takip ederek reklam yönlendirmelerini istediğiniz şekilde ayarlayın.